Nabídka hlavních jídel by pak měla být:
- min.3x drůbeží a králičí maso
- max. 4x vepřové maso
- 2-3x ryba
- 4 x zeleninové bezmasé (včetně luštěninových bezmasých)
- 2x sladké
- Pro zbývající 4-5 dnů – se ND nestanovuje (pro hovězí, telecí, skopové, jehněčí, zvěřinu či další drůbeží a králičí)
Drůbeží a králík (min 3x měsíčně)
Do této skupiny řadíme kuře, slepici, krůtu, perličky, kachny, husy, husokachny a králíka. Doporučujeme drůbeží maso podávat převážně bez kůže, protože ta je zdrojem nasycených tuků, které by neměly tvořit více jak 10 % přijaté energie.
Ryby (2-3x měsíčně)
Rybí maso má vysokou nutriční hodnotu, je zdrojem bílkovin a zároveň jako jediná živočišná potravina s sebou přináší nenasycené mastné kyseliny. Mořské ryby jsou i dobrým zdrojem jódu.
Vepřové maso (max. 4x měsíčně)
Doporučujeme vybírat libovější druhy. Pokud je více stravovacích dnů v měsíci než 20, je možné zařadit vepřové maso 5x.
Započítáváme i vepřové maso v kombinacích – tj. u mletých mas.
Uzené maso započítáváme do uzenin i do vepřového masa (pokud je z vepřového).
Bezmasá slaná jídla (4x měsíčně)
Rozumíme plnohodnotná zeleninová, luštěninová, zeleninovo-luštěninová, obilovinovo-luštěninová nebo obilninovo-zeleninová jídla.
Plnohodnotná znamená, že obsahují všechny tři základní živiny (sacharidy, bílkoviny, tuky). Součástí takového pokrmu je plnohodnotná bílkovina formou přidání mléka, smetany, sýra, mléčného výrobku, vejce, či kombinací luštěnin s obilovinami.
Mezi bezmasé pokrmy nepatří pokrmy s uzeninou, slaninou, špekem, šunkou, klobásou apod., a to i v případě, že je jejich použité množství malé.
Kombinace s luštěninami je navíc započítána i do položky luštěniny.
Sladká jídla (max. 2x měsíčně)
Neměly by být častěji než 2x měsíčně.
Ve slovním hodnocení kladně hodnotíme, jestliže je součástí sladkého pokrmu ovoce. Např. lívance z ovesných vloček, tvarohu a strouhaného jablka. Nebo ovesné lívance zdobeny jablečným rozvarem a tvarohem.
Poznámka:
I sladké jídlo může být nutričně hodnotné. Nutriční hodnotu zvýšíte použitím různých obilovin (jáhly, vločky), celozrnných mouk. A přidaný cukr můžete omezit přidáním většího množství ovoce. Například pokud do ovesné kaše přidáte rozinky a umixované banány nemusíte již přidávat cukr. Ve spotřebním koši si vykážete i ovoce (banány). Nebo lívance z tvarohu, ovesných vloček a strouhaných jablek – již samy o sobě budou sladší, není je proto třeba tolik sladit a jejich nutriční hodnota bude mnohem vyšší než u běžných lívanců.
Uzeniny (0x měsíčně)
Uzeniny jsou v naší zemi konzumovány více, než je doporučováno. Jejich kvalita je však většinou nízká. Uzeniny jsou v prvé řadě velice slané. Příjem soli je u dětí o 400 - 600% vyšší než by měl být. Většina uzenin je navíc velmi tučných, obsahuje malé množství svalových bílkovin (tzn. masa ze svaloviny), naopak může obsahovat mnoho semletých kůží, šlach, tuku… V jídelníčku některých dětí se vyskytují poměrně často, protože je dostávají k snídani, svačině a pro mnohé je to i pravidelná součást večeře. Proto je nedoporučujeme používat ve školním stravování a oceňujeme ty jídelny, které umí vařit i bez uzenin.
Luštěniny (1-2x měsíčně)
Za luštěninová jídla považujeme:
- Luštěninová hlavní jídla – typu čočka nakyselo, hrachová kaše.
- Jídla s přídavkem luštěnin (rizota, těstoviny, sekané, karbanátky, guláše…).
Luštěninové jídlo může být bezmasé (nejlépe doplněno obilovinou), ale i součástí masitého pokrmu, kde slouží jako náhrada části masa.
Pokud je luštěninový pokrm bezmasý (např. čočka se zeleninou a chlebem), pak řadíme do luštěnin a také do bezmasého pokrmu.
Pokud luštěniny vhodně zkombinujete s obilovinami, získáte plnohodnotnou bílkovinu i bez zařazení masa či vejce (např. fazolový guláš s chlebem – bez masa, zeleninové rizoto s červenou čočkou, halušky se zelím a bílými fazolemi…)
Nápaditost pokrmů, regionální pokrmy
Nápaditost znamená nevařit jen zaběhlá a ustálená jídla, zařazovat místo klasických příloh (brambor, knedlíků, rýže a těstovin) i jiné, zkoušet různé kombinace zeleniny, upravovat zeleninu různými způsoby – na páře, blanšírovat, grilovat, zapékat.
Velkým pozitivem je například zařazování sezónních jídel (dýňová polévka, lečo, květák aj.) a tradičních jídel z rozmanitých zemí a regionů. Školní jídelna by také měla sledovat moderní gastronomické trendy a výživová doporučení.
Příkladem kvalitních nápaditých pokrmů mohou být jídla jako kapustové karbanátky s tofu, guláš z cizrny, rizoto s červenými fazolemi, cuketové placičky, lasagne se zeleninou, kuskusový nákyp či torteliny s lososem.