Jídelny si radí

Inspirujte se odpověďmi na otázky jídelen z celé republiky. Nebo vybraným jídelnám pošlete přímo váš dotaz.

Dobrý den, mohla by jste mi prosím poradit jak mají být velké porce (maso a příloha ), svačinky atd. pro děti v MŠ kde jsou děti 3 leté i 7 leté a jaké porce mají mít děti v rozmězí 1-5 třída + dospělí ? A ještě poprosím kde najít alergeny kde je rozepsáno 1a atd.já mám bohužel jen ten základní kde je pouze 1,2,atd. Děkuji moc Toncarová

anna odpovídá: Vážená paní kolegyně,
velikost porcí se odvíjí dle věkových kategorií dětí, které stanoví vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním st...

anna odpovídá: Vážená paní kolegyně,
velikost porcí se odvíjí dle věkových kategorií dětí, které stanoví vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění pozdějších předpisů, příloha č. 2. Dále je pro Vás závazný "spotřební koš potravin" - příloha č.1 zmíněné vyhlášky.
To znamená, že v základu normujete dle receptur, přičemž velikost porce určuje zaužívaný koeficient:
0,5 pro děti 3 - 6ti leté
0,7 pro děti 7 - 10ti leté
0,8 pro děti 11 - 14ti leté.
Množství surovin = ve výsledku velikost porce, je tedy určeno těmito koeficienty. Pokud používáte receptury, které jsou již přímo určeny a zpracovány pro konkrétní věkovou kategorii, tak již koeficienty nepoužíváte.
Avšak vzhledem ke změnám ve stravovacích zvyklostech, s přihlédnutím k novým poznatkům ve výživě a s ohledem na Nutriční doporučení Ministerstva zdravotnictví, je třeba přistupovat k normování flexibilně avšak odborně. Základem je dodržování spotřebního koše. Pokud zjistíte, že některé z jeho komodit neplníte, musíte sami přizpůsobit normování tak, aby nedocházelo k deficitům v jednotlivých sledovaných položkách a samozřejmě naopak, aby se neplýtvalo. Lze tedy např. navýšit porci masa o 1g až 1,5g (nebo zeleniny, ovoce apod.) tak, aby se naplnila litera zákona a strávník v rámci měsíce obdržel nutričně vyváženou stravu.
Jako praktickou pomůcku můžete rovněž použít RÁDCE 3, materiál je ke stažení na stránkách Zdravé školní jídelny (https://www.zdravaskolnijidelna.cz/publikace). Zde najdete praktické příklady doporučených velikostí porcí. Dospělým strávníkům se obvykle normuje dle základní receptury (10 porcí/dospělý strávník). Jelikož však stravování dospělých nespadá do kategorie školního stravování, lze se s nimi dohodnout na úpravách velikosti porcí např. navýšení porce masa či příloh. Je však zapotřebí dbát na to, aby těmto úpravám byla přizpůsobena finanční částka za potraviny!!!
Seznam alergenů Vám zašleme v mailu.

Přejeme Vám hodně úspěchů ve Vaší práci.

Tým ZŠJ

odpověď
Dobrý den, je v pořádku, pokud mají děti v mš každý den sladkou svačinu např.:čokoládový muffin, druhý den čokoládový termix a piškot, pak jáhlová kaše, borůvkouvá kaše s banánem, šlehaný tvaroh a loupák...Děkuji

Alexandra Košťálová odpovídá: Dobrý den, doporučujeme sladkou svačinu (přesnídávku) pouze 2x týdně s tím, že se jedná spíše o bílé jogurty s čerstvým ovocem nebo o...

Alexandra Košťálová odpovídá: Dobrý den, doporučujeme sladkou svačinu (přesnídávku) pouze 2x týdně s tím, že se jedná spíše o bílé jogurty s čerstvým ovocem nebo obilné kaše slazené spíše ovocem, nebo vlastnoručně pečené koláče, buchty, ve kterých je součástí ovoce či tvaroh, mák nebo ořechy. 2x měsíčně je možnost zařadit sladký hlavní chod k obědu, v takovýto den by již neměla být sladká svačina či přesnídávka.

odpověď
Dobrý den, velmi mě tento projet zaujal. Zajímá mě jak se pohybuje cena obědu pro žáky pro 1.i2.stupeň. naše škola má zhruba 550 žáků. Děkuji za odpověď Lucie Koňáková

Alexandra Košťálová odpovídá: ...

Alexandra Košťálová odpovídá: Dobrý den, cenu si škola určuje sama, ale musí vycházet z rozmezí daného Vyhláškou 107/2005 Sb. O školním stravování, ve znění pozdějších předpisů. Rozmezí cen, dle věkových skupin jsou součástí přílohy. Školy se rozhodují většinou, dle regionu a sociálních podmínek v něm. Pokud se zdraží cena potravin většinou se škola snaží zdražit stravné (což je naprosto rozumné) např. o korunu, pokud ještě má dle vyhlášky prostor. Cena daná vyhláškou je cena za potraviny - tu hradí celou rodič či zákonný zástupce, režie a platy jsou placeny zřizovatelem a státem. Cena oběda je tedy dána 3 složkami.

odpověď
Dobrý den,chtěla bych vědět, zda existuje nějaké nařízení, které zakazuje, aby ve školní jídelně byla k dispozici -POUZE PRO DOSPĚLÉ - sůl+ pepř v krytých solničkách, párátka a ubrousky. I když si toto učitelé pořídili na vlastní náklady - vše zmizelo a vedoucí ŠJ se ohání tím, že je to nařízení "hygieny". (domníváme se, že pokud by tomu tak bylo, nemohly by to poskytovat ani restaurace) Děkuji.

Alexandra Košťálová odpovídá: Dobrý den, takovéto nařízení neexistuje a ani se neplánuje. Hygiena toto nekontroluje, pouze může doporučit, že z výchovného hlediska je ...

Alexandra Košťálová odpovídá: Dobrý den, takovéto nařízení neexistuje a ani se neplánuje. Hygiena toto nekontroluje, pouze může doporučit, že z výchovného hlediska je dobré, aby šel učitelský sbor dětem příkladem a pokrmy nebyly dosolovány. Vše je na domluvě mezi kuchyní a učitelským sborem. Solničky na stolech dětských strávníků by být neměly, ale rovněž to žádný předpis neřeší. Dětská strava by měla být ochucena s ohledem na věk strávníka, přesto však by měla být chutná.

odpověď
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká je vhodná gramáž pečiva pro 3leté dítě na svačinku? Děkuji Malíková

Alexandra Košťálová odpovídá: Dobrý den, my se v poslední době přikláníme k přirovnání k pěsti, či dlani dítěte - takže porce pečiva k přesnídávce nebo svačině ...

Alexandra Košťálová odpovídá: Dobrý den, my se v poslední době přikláníme k přirovnání k pěsti, či dlani dítěte - takže porce pečiva k přesnídávce nebo svačině by měla být cca jako dlaň dítěte, tedy asi do 50 g. Obiloviny spotřební koš nesleduje, takže není nějaká přesná hodnota, kterou je nutné držet, ale selským rozumem je třeba odhadnout velikost a ještě myslet na to, že ke každé přesnídávce a svačině by mělo být ovoce nebo zelenina a opět doporučujeme velikosti pěsti dítěte.

odpověď

Stránky