Publikace ke stažení

manuál pro školní jídelny

Metodická pomůcka pro realizaci projektu Zdravá školní jídelna

V manuálu najdete postupy, jak plnit jednotlivá kritéria projektu:

Kritérium 1.

Z pyramidy na talíř – jednoduché zásady správné výživy v praxi

Kritérium 2.

Pestrý jídelní lístek s každodenní nabídkou neslazených nápojů (sestavený dle Nutričního doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR ke spotřebnímu koši)

Kritérium 3.

Správné a bezchybné vedení spotřebního koše

Kritérium 4.

Čerstvé a sezónní potraviny jsou základem pokrmů

Kritérium 5.

Střídmé solení s ohledem na dětského strávníka

Kritérium 6.

Omezení používání dochucovadel a instantních dehydratovaných směsí

Kritérium 7.

Podpora národních tradic a regionálních zvyklostí, seznamování s mezinárodní kuchyní

Kritérium 8.

Pravidelné vzdělávání personálu školní jídelny

Kritérium 9.

Zvyšování výživové gramotnosti a podpora správných stravovacích návyků dětí

Kritérium 10.

Prezentace školní jídelny a podpora komunikace s pedagogy, dětmi a rodiči

Rádce školní jídelny 1 je první z řady publikací, které pro Vás připravujeme, aby Vám usnadnily práci a poskytly tolik potřebné informace ke zlepšení systému školního stravování.

Rádce školní jídelny 1 je Nutriční doporučení ministerstva zdravotnictví ke spotřebnímu koši, tedy staronová metodika, která by Vám měla pomoci při sestavování pestrých jídelníčků. V našem projektu je to vlastně kritérium č. 2. Metodika byla sepsána tak, aby byla co nejjednodušší, aby dávala prostor pro rozmanitá jídla z různých surovin. Netřeba mít žádné obavy. Nejprve to vypadá, že je obsáhlá, ale ze zkušeností škol, které již jídelníčky takto plánují nejsou změny nikterak revoluční. Mnohdy stačí jen jiná kombinace přílohy, nebo jídla, která vaříte za sebou jinak poskládat. Přidávat více zeleniny atd. Pokuste se nejdříve zhodnotit pár jídelníčků zpětně. Tak si metodiku lépe osvojíte, poté co si budete jisti, že všemu rozumíte, pokuste se naplánovat jídelníček na další týdny. Metodika je stanovena pro 20 stravovacích dnů, ale lze dobře převést i na týdny. Pro ty, kteří připravujete dva výběry jídel, doporučujeme použít i Tahák k výběrovému jídelníčku (v sekci Čtěte o stravování - Publikace ke stažení).

Přejeme Vám, aby se Vám s metodikou dobře pracovalo a aby dětem chutnaly i potraviny a jídla, která jsou pro ně nová.

 

Publikace ke stažení

Připravili jsem pro Vás publikaci o spotřebním koši. Toto téma je v poslední době velice aktuální a my slíbili, že se jím budeme zabývat. Pokusili jsme se proto o podrobné vysvětlení jednotlivých skupin potravin spotřebního koše, koeficientů a podrobně jsem se zaměřili na chyby, se kterými se pravidelně setkáváme. Nepovažujeme spotřební koš za nepotřebnou pomůcku, jen je potřeba k ní dnes přistupovat se selským rozumem a je opravdu velice důležité číst složení nakupovaných potravin. Rádce školní jídelny 2 navazuje na Rádce školní jídelny 1, který pojednává o pestrosti stravy a vhodnosti zařazování jednotlivých druhů potravin.

Pakliže vám výjdou ve spotřebním koši u některých skupin potravin podezřele nízké, či vysoké procentuální hodnoty plnění, neignorujte tento fakt a pátrejte po chybě. K tomu Vám poslouží Rádce školní jídelny 2.

A my Vám přejeme, aby se Vám s ním dobře pracovalo.

Publikace ke stažení

Dovolujeme si Vám představit 3 díl trilogie Rádce školní jídelny. Tento materiál vznikal dlouho a za spolupráce řady odborníků na výživu i školní stravování. Je propojením Rádce 1 a 2. Popisuje jak normovat pokud plánujete jídelní lístek dle Nutričního doporučení MZ ke spotřebnímu koši tak, aby jste plnili spotřební koš v požadovaném rozmezí. Přejeme tomuto našemu 3. dítěti šťastnou cestu životema nechť je Vám ku pomoci.

Publikace ke stažení

Připravili jsme pro všechny, kteří chtějí mít jasno v základech výživy jednoduchou publikaci, ve které se dozvíte vše nejdůležitějsí o správné výživě.

Publikace ke stažení

Tento Kodex je do maximální možné míry harmonizován s formátem a obsahem Všeobecných zásad, jimiž se řídí hygiena potravin (General Principles of Food Hygiene).

Stáhnout PDF

Metodická pomůcka pro vedení kroužků přípravy pokrmů

Stáhnout PDF

Vypracovali jsme návod pro mateřské školy k sestavení pestrého jídelního lístku, nabízíme tak pomoc při plánování jak přesnídávek, tak svačin a oběda.

Stáhnout PDF

Připravili jsme pro Vás sadu 3 plakátů, které zobrazují pyramidu výživy pro děti. Tato pyramida je velice krásnou a jednoduchou pomůckou k sestavení pestrého jídelníčku, ve kterém je dostatek všech živin.

Pyramida se skládá ze čtyř pater a vrcholu. Každé patro obecně symbolizuje určitou skupinu potravin. A zároveň každé patro je složeno z tolika kostiček, kolik by za den mělo být snědeno porcí. Každá kostička tedy symbolizuje jednu porci dané skupiny potravin. Velikost porce (kostičky) se přirovnává k velikosti pěsti, hrsti či dlaně strávníka, jak je vyobrazeno na plakátě.

Vrchol pyramidy tvoří potraviny, které jídlo dochucují, již zde nehovoříme o porcích, proto ani není toto patro složeno z kostiček. Pyramida obsahuje pouze potraviny, které do jídelníčku patří. Ty, bez kterých se obejdeme, znázorňuje „zákeřná kostka“. To jsou potraviny s přidaným cukrem či s větším obsahem tuku nebo obojího dohromady nebo potraviny slané a obecně ty, které s sebou přináší velké množství energie, ale nedostatek ostatních živin („prázdné kalorie“). Jedna zákeřná kostka, velikosti pěsti, či hrsti nevadí, ale více jich v jídelníčku nahradí potraviny, které mají vyšší nutriční hodnotu.

Stáhnout PDF

Každé denní jídlo pro děti by se mělo skládat ze všech pater pyramidy výživy. Na plakátu je vyobrazena například svačinka – houska s máslem, vejcem a rajče. Jako nápoj mléko – z každého patra je tedy použita potravina a svačinka (byť je obyčejná) je vyvážená a poskytuje jak dostatek energie tak i ostatních živin, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu.

Stáhnout PDF

Jednotlivá jídla servírována ve školním stravování jsou zakreslena do pyramidy – celá porce (jako pěst, dlaň, hrst) jako křížek, půl porce jako čárka. Pokud by se zakreslily všechny použité potraviny do jedné pyramidy, byly by patrny potraviny, které je ještě potřeba dodat jako součást snídaně a večeře. Důležité je, aby na konci dne byla vyplněná celá pyramida a zákeřné kostky nenahrazovaly jednotlivé porce žádoucích potravin.

Stáhnout PDF

S radostí Vám oznamujeme, že naše první dítě je na světě, je malinké a lehoučké, ale snad se stane brzy Vaším nepostradatelným přítelem. Přejeme Vám, abyste v ní nalezli inspiraci a aby Vašim strávníkům chutnalo.

Stáhnout PDF

Tato publikace je užitečná pro rodiče, zřizovatele, ředitele a zaměstnance jídelen. Jídelnám a rodičům radí, jak mají dětem připravit chutnou a nutričně vyváženou svačinu. Ředitelé a zřizovatelé pak v publikaci najdou informace o tom, které potraviny je vhodné prodávat v automatech či bufetech. To je důležité zejména proto, že řada potravin z automatů a bufetů přispívá rozvoji obezity a obsahuje nadbytek látek (sůl, jednoduché cukry, nasycené tuky, transmastné kyseliny), které by děti měly přijímat jen v omezeném množství. Ministerstvo zdravotnictví v současnosti připravuje vyhlášku, která tento doplňkový prodej omezí – publikace vám tak může posloužit jako příprava na tuto novinku.

Stáhnout PDF

Často se ptáte, co obnáší vstup do projektu Zdravá školní jídelna. Připravili jsme proto pro vás autoevaluační dotazník, který se táže na plnění jednotlivých kritérií. Pokuste se jej vyplnit (i přsto, že nejste v projektu registrováni) a zjistíte jak je na tom vaše školní jídelna. K vyplnění dotazníku je potřeba pouze znát Nutriční doporučení ke spotřebnímu koši (to je rovněž v této sekci ke stažení pod názvem Rádce školní jídelny 1). Dotazník vám pomůže odhalit slabá místa, na která je potřeba se ještě zaměřit a naopak ukáže ta, která jsou již zvládnutá. Pokud se rozhodnete i nadále svou školní jídelnu zlepšovat, pak si stáhněte náš Manuál, ve kterém se dočtete jak na to.

Stáhnout PDF

Připravili jsme pro Vás návod jak si poradit při snižování množství soli ve stravě připravované dětem. Projekt Zdravá školní jídelna se svými zaregistrovanými jídelnami připojil k výzvě Hlavního hygienika "Solme s rozumem". Na méně slanou chuť si musí člověk přivykat postupně a zde je návod jak na to.

Stáhnout PDF

Vaříte pro strávníky každý den 2 různá jídla, ze kterých si mohou vybrat? Tento stručný tahák vám pomůže je naplánovat tak, aby výsledný jídelníček každého dítěte byl vyvážený nezávisle na tom, jaká jídla si vybere. Součástí je také ukázka správně sestaveného výběrového a nevýběrového jídelníčku přímo z praxe.

Stáhnout PDF

Pro zjednodušení práce jsme pro Vás připravili i tahák pro jídelní lístek bez výběru.

Stáhnout PDF

Představujeme novou výživovou pyramidu pro děti. Pyramidu vytvořil tým autorů "Pokusného ověřování účinnosti programu zaměřeného na změny v pohybovém a výživovém režimu žáků základních škol". Pyramida názorně popisuje vše, co by měla obsahovat denní strava dětí. Její nedílnou součástí je i pitný režim, kde významný podíl zaujímá voda. Porce nejsou vyjádřeny čísly, které nikomu nic neřeknou, ale pěstí a dlaní. Vlastní pěst i dlaň máme vždy u sebe (a každý je máme jinak velké, stejně jako postavu či žaludek) a můžeme se hned zorientovat zda máme naloženo málo či moc. To, co do každodenního jídelníčku nepatří, je znázorněno v zákeřné kostce. Inspirujte se a využijte tento materiál například k výzdobě jídelen.

Stáhnout PDF

Připravili jsme pro Vás plakát, který znázorňuje využití potravinové pyramidy v praxi. Například při nákupu. Nákupní vozík svým tvarem připomíná pyramidu. Inspirujte se jak nakupovat zdravě. Jídlo, které nakoupíte, dáte dříve či později na svůj talíř či na talíře svých blízkých. pamatujte, že Vaše zdraví začíná ve Vašem nákupním vozíku.

Každé hlavní jídlo, které se objeví na Vašem talíři, by se mělo skládat ze všech pater potravinové pyramidy. To samé platí pro školní stravování.

Stáhnout PDF

Pomazánky mají obrovský potenciál. Stačí je začít dělat chutně a zdravě. Vyzkoušejte některý z našich doporučených receptů normovaných na 10 porcí.

Stáhnout PDF
Pyramidáček

Tento projekt žákům základních a mateřských škol hravou formou přibližuje základní poznatky o stravě. Pojmenovává a vysvětluje zejména principy potravinové pyramidy, která je úplným základem k pochopení zásad správné výživy. Státní zdravotní ústav každý rok pořádá akreditované kurzy projektu. Zde si můžete stáhnout materiály, které vám pomohou při výuce – metodiku, pracovní listy, pohádky, omalovánky, puzzle a další.

Stáhnout ZIP

Přinášíme Vám výsledky srovnání kvality jídelních lístků škol zapojených v našem projektu. Sovnali jsme vstupní a výstupní hodnocení jídelních lístků dle Nutričního doporučení ke spotřebnímu koši u 34 školních jídelen. Jsme velice potěšeni pozitivní změnou. Dokázali jsme, že plánováním jídelního lístku dle ND lze dětem nabízet pestřejší stravu. ND je pro jídelny snadno pochopitelné a aplikovatelné v praxi. Aby ND zcela fungovalo, je zapotřebí vést bezchybně a objektivně spotřební koš a správně normovat. Děkujeme nejen školním jídelnám za spolupráci, ale i lektorům, kteří školní jídelny správně vedli, což se projevilo na pozitivních změnách.

Stáhnout PDF
Pohyb a Výživa

Dovolujeme si na naš stránky vložit materiály, které vznikly v rámci Pokusného ověřování účinnosti programu zaměřeného na změny v pohybovém a výživovém režimu žáků ZŠ v roce 2014 (MŠMT).

Tyto materiály mohlou velice dobře posloužit pedagogům k efektivnímu zařazení problematiky výživy do výuky a rovněž zefektivnění pohybové aktivity dětí v rámci výuky či o přestávkách. Dobře edukované dítě vidí smysluplnost změn, které jsou doporučovány a které se dějí a je schopno se jim lépe přizpůsobit. Při systematické práci jsou děti schopny sami vybírat a volit vhodnější varianty potravin či spontálně více zařazovat pohybovou aktivitu.

Stáhnout PDF

Pracovní sešit je určen žákům prvních ročníků ZŠ a zabývá se jednoduchými principy výživových a pohybových doporučení.

Stáhnout PDF

Pracovní sešit je určen žákům druhých ročníků ŽŠ a zabývá se jednoduchými principy výživových a pohybových doporučení a navazuje a rozšiřuje informace pracovního sešitu pro žáky 1. ročníků.

Stáhnout PDF

Pracovní sešit je určen žákům třetích ročníků ŽŠ a zabývá se jednoduchými principy výživových a pohybových doporučení a navazuje a rozšiřuje informace pracovního sešitu pro žáky 2. ročníků.

Stáhnout PDF

Pracovní sešit je určen žákům čtvrtých a pátých ročníků ŽŠ a zabývá se jednoduchými principy výživových a pohybových doporučení a navazuje a rozšiřuje informace pracovního sešitu pro žáky 3. ročníků.

Stáhnout PDF

Manuál pro interaktivní hru o výživě.

Stáhnout PDF